تومور مغزی مننژیوم

مننژیوم شایع‌ترین نوع توموری است که در سیستم عصبی مرکزی شکل می‌گیرد و درصد شیوع آن در زنان بالاتر است. بعضی از موارد مننژیوم در دسته آتیپیک قرارمی‌گیرد،

خوشبختانه تعداد کمی از مننژیوم‌ها سرطانی‌ هستند. مننژیوم سرطانی به سرعت بزرگ می‌شود و در بخش‌های دیگر مغز و حتی فراتر از آن، غالباً در ریه‌ها نیز پخش می‌شود . مننژیوما روی سطح مغز یا نخاع، نه داخل آن رشد می‌کند و فشاری خارجی را به مغز وارد می‌کند. اکثر موارد مننژیوم به دلیل رشد آهسته و پایین بودن احتمال پخش شدن آن خوش‌خیم محسوب می‌شود. علائمی مانند سردرد و اختلال در کلام می‌تواند نشان دهنده مننژیوم باشد.
درمان مننژیوم به چند طریق انجام میشود. جراحی مننژیوم بعنوان یک روش تهاجمی ، از عمل‌های بسیار ساده تا بسیار پیچیده متغیر است و حتی گاهی لازم است که چند جراح با تخصص‌های مختلف در انجام عمل مشارکت داشته باشند. اگر جراح نتواند تومور را به طور کامل خارج کند، توصیه می‌کند که از روش های منحصر بفرد پرتو درمانی (اشعه تراپی) پس از جراحی نیز انجام شود. در بسیاری از موارد به دلیل نزدیکی تومور به اعصاب حساس شنوایی و یا بینایی ، و یا عمق زیاد تومور و عدم دسترسی جراح، برای بیمار جراحی کاربرد ندارد و جراح بیمار را به سایر روش های کمتر تهاجمی درمانی ارجاع می دهد .

از جمله روش های کمتر تهاجمی در د رمان تومورهای مننژیوم (مننژیوما) ،پرتو درمانی (اشعه تراپی) با استفاده از تکنیک های استرئو تاکتیک رادیو سرجری گامانایف و سایبرنایف است.

رادیوتراپی با تکنولوژی گامانایف 

 گامانایف یکی از تکنیک‌های ر استریوتاکتیک رادیوسرجری  SRS داخل جمجمه است که درمان تومورهای مغزی و سایر ناهنجاری‌های مغزی را به عنوان بخشی از رادیوتراپی انجام می‌دهد. در رادیوتراپی گامانایف، بافت‌های هدف در یک جلسه دوز بسیار بالایی از تابش دریافت می‌کنند، در حالی که بافت‌های مجاور تنها در معرض تابش ناچیزی قرار می‌گیرند. هدف از این عمل متوقف کردن رشد تومور است. تعداد جلسات گامانایف در اکثر موارد یک جلسه است ولی ندرتا تعداد  جلسات تا 5 جلسه هم میتواند افزایش یابد.  این تکنولوژی در حال حاضر در ایران وجود ندارد ندارد  و بیماران به شهرهای استانبول و یا آنکارا و در بیمارستان های معتبر ترکیه تحت درمان قرار می گیرند. بیماران مستقر در استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و سایر استانهای آذری زبان بیشترین تمایل را برای برخورداری از امکانات و تجهیزات کشور ترکیه دربخش درمان را نشان می دهند. . البته بیماران از شهرهای اصفهان ، مشهد، شیراز و تهران نیز همواره از این امکانات در ترکیه برخوردار شده اند . 

رادیوسرجری با تکنولوژی سایبرنایف 

 سایبرنایف یک سیستم جراحی با امواج رادیویی با دقت کوچک‌تر از میلی‌متر است که برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از این سیستم، پرتوهای رادیویی به منظور درمان نواحی سرطانی مغز و بدن با دوز بالا بر روی این نواحی متمرکز می‌شوند. در عین حال بافت سالم و طبیعی می‌تواند با درصد بالایی در برابر اثرات ناشی از پرتو حفظ شود. تکنولوژي رباتیک کنترل شده توسط کامپیوتر امکان تابش پرتو از صدها زاویه‌ی مختلف را فراهم می‌آورد. اساساً سایبرنایف یک شتابدهنده خطی پیشرفته است که بر روی ربات‌های مورد استفاده در صنعت قرار می‌گیرد. معمولا تعداد جلست سایبر نایف بین 3 تا 5 جلسه و بعضا حتی یک جلسه میباشد. این تکنولوژی در حال حاضر در ایران وجود ندارد  و بیماران به شهرهای استانبول و یا آنکارا و در بیمارستان های معتبر ترکیه تحت درمان قرار می گیرند. . بیماران مستقر در استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و سایر استانهای آذری زبان بیشترین تمایل را برای برخورداری از امکانات و تجهیزات کشور ترکیه دربخش درمان را نشان می دهند. البته بیماران از شهرهای اصفهان ، مشهد، شیراز و تهران نیز همواره از این امکانات در ترکیه برخوردار شده اند . 

پرتو درمانی با شدت تعدیل یافته (IMRT)

 در روش پرتودرمانی با شدت تعدیل یافته از نرم افزار رایانه‌ای برای تعدیل شدت پرتوهای هدایت شده بر روی تومور استفاده می‌شود. این روش برای تومورهای نزدیک ساختارهای حساس مغز یا مننژیوم‌های با شکل پیچیده مناسب است. در صورتی به علت بزرگی اندازه و حجم تومور های مننژیوم، گامانایف و یا سایبرنایف قابل بهره برداری نباشد آنگاه استفاده از این روش مطرح میشود. تعداد جلسات رادیو تراپی در این روش بین 10 تا 30 جلسه متغیر میباشد. اگر چه این تکنولوژی در ایران در حال حاضر وجود دارد ولی برخی از بیماران به جهت سابقه و تجربه بیشتر ، تمایل به اعزام به کشور ترکیه دارند.
ما در شرکت اسما سیر با کسب نظر تخصصی از بیمارستان های مربوطه در ترکیه ، متناسب با وضعیت بیماری و نوع تومور ، روش مناسب درمانی را در مرکز مناسب معرفی می کنیم . برای توریسم درمانی  و اعزام بیمار با ما در تماس باشید.

پیشنهاد مقاله: چرا توریسم درمانی؟

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.