بخشنامه جدید تخصیص ارز درمانی به بیماران

شرایط و مقررات تخصیص ارز درمانی برای بیماران متقاضی درمان در خارج از کشور از نیمه دوم مهرماه 1400 تغییر یافت. در بخشنامه جدید بانک مرکزی ، برای بیماران متقاضی ارز درمانی کمتر از ده هزار دلار علاوه بر شرایط قبلی ، مانع جدیدی به نام اخذ تائیدیه معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیز پیش بینی شده است.
اگر تاکنون صدورگواهی پزشک متخصص مربوطه مشتمل بر تائیدیه ضرورت درمان در خارج از کشور ، عدم وجود تکنولوژی درمانی مورد نظر در کشور و مبلغ هزینه ارزی مورد نیاز بود ، طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی می بایست گواهی پرداخت ارز درمانی از معاونت درمان وزارت بهداشت نیز ضمیمه گردد. این بدان معناست که بیمار متقاضی و خانواده وی باید تا تهران و وزارت متبوع رنج سفر و هزینه را متقبل شوند تا در فرآیندی که هنوز ساختار و شیوه نامه اجرایی آن در وزارت تعریف نشده است ، زمان بیشتری را جهت آماده سازی سفر درمانی سپری نماید. این در حالی است که تجربه چند سال اخیر نشان داده است که حتی برخی از پزشکان در همان مرحله اول صدور گواهی اولیه را متقبل نمی شوند.
شواهد نشان داده است که در سال های اخیر ، برای اعزام و درمان های ضروری بیماران در خارج از کشور، که به دلیل کمبود دارو های خاص، تست های آزمایشگاهی اختصاصی ، و یا تکنولوژی های نوین درمانی بعضا اجتناب ناپذیر هستند ، حمایت های دولت در تخصیص ارز درمانی به تدریج کاهش یافته است. در حال حاضر نیز برای درمان ضروری تومور های مغزی با استفاده از تکنولوژی گامانایف و یا سایبر نایف، و یا تومورهای احشایی با استفاده از ام آر لیناک، این محدودیت های اجرایی جدید ، بطور غیر مستقیم باعٍث کاهش بیشتر حمایت های دولت از بیماران نیازمند و تاخیر در درمان ایشان خواهد شد.
امیدواریم مسئولین ذیربط شیوه نامه اجرایی مطلوب برای این بخشنامه بانک مرکزی را در وزارت متبوع سریعتر آماده و عملیاتی نمایند. ما هم امیدوار هستیم در آینده نزدیک با رفع تحریم ها، کمبودهای موجود در برخی تکنولوژی درمانی در ایران مرتفع گردد و نیازمند به اعزام بیمارا به خارج از کشور نباشیم، ولی به هر حال تا آن زمان ، ضرورت دارد وضعیت موجود بیمارا ن متقاضی اعزام به خارج از کشور و ارز درمانی به خوبی مدیریت گردد.
دکتر سهیل نجفی مهری

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.