درمان تومورهای چشم در ترکیه

تومورهای چشمی که به عنوان تومورهای اکولار (ocular tumors) نیز شناخته می شوند، تومورهایی هستند که با چشم مرتبط هستند. تومور مجموعه ای از سلول هایی است که به طور غیر طبیعی رشد می کند و می تواند بدخیم (سرطانی) یا خوش خیم (غیر سرطانی) باشد. شایع ترین نوع تومور چشم متاستاتیک است یعنی تومور ثانویه ناشی از سرطان است که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر گسترش یافته است و اغلب از ریه، سینه، روده یا پروستات می آید.
ملانوما چشمی ، بعنوان یک تومور نادر، شایع ترین تومور اولیه بزرگسالان است که در چشم ایجاد می شود. گاهی اوقات ملانوم "uveal" یا ملانوم "choroidal" نامیده می شود. این تومور از سلول های رنگدانه ای در چشم تشکیل می شود و در سه ناحیه اصلی چشم ایجاد می شود: عنبیه (iris,)، جسم مژگانی (ciliary body) و مشیمیه (choroid). این سه ناحیه چشم در مجموع "uvea" را تشکیل می دهند.
بیشتر ملانوم های چشم در مشیمیه (کوروئید) رخ می دهد که بین شبکیه و صلبیه (sclera) قرار دارد. سایر انواع کمتر شایع تومورهای اولیه داخل چشمی شامل لنفوم داخل چشمی، رتینوبلاستوما و همانژیوم هستند. سایر سرطان های نادر چشم شامل ملانوم ملتحمه، کارسینوم پلک و تومور غدد اشکی است.
تومورهای خوش خیم چشم
تومورهای خوش خیم چشم می توانند روی پلک یا داخل دیواره چشم رشد کنند. به این خال های مشیمیه می گویند که ضایعات رنگدانه ای هستند که در داخل چشم یافت می شوند. تومورهای خوش خیم چشم نیز می توانند از رشد غیر طبیعی رگ های خونی داخل یا اطراف چشم ایجاد شوند که همانژیوم نامیده می شود. همانژیوم مشیمیه شایع ترین نوع تومور غیرسرطانی چشم است. علائم می تواند شامل قرمزی یا تغییرات بینایی باشد.
تومورهای بدخیم چشم
انواع مختلفی از سرطان ها می توانند روی چشم تأثیر بگذارند. سرطان های اربیتال بر روی بافت های اطراف کره چشم (به نام اربیت)، از جمله ماهیچه هایی که کره چشم را حرکت می دهند و اعصاب متصل به کره چشم تأثیر می گذارد. ساختارهای آدنکس شامل پلک ها و غدد اشکی است. سرطان هایی که در این بافت ها ایجاد می شوند، سرطان های آدنکس Adnexal Cancer) ) نامیده می شوند
ملانوم‌های بدخیم معمولاً از خال‌های ساده تشکیل می‌شوند، به همین دلیل است که باید اغلب خال ها را برای تغییرات بررسی کنید. اگر خال در داخل یا نزدیک چشم خود دارید، باید به طور منظم معاینه شود. همه موارد سرطان چشم علائمی ندارند، اما موارد زیر ممکن است وجود داشته باشد:
• جرقه های نور
• اعوجاج بینایی
• از دست دادن بینایی
• اشیاء شناور (شناور)
• مردمک نامنظم
• گلوکوم (آب سیاه چشم)
تشخیص زودهنگام سرطان اغلب گزینه های درمانی بیشتری را امکان پذیر می کند. اگرچه همه سرطان های چشم را نمی توان به موقع تشخیص داد، اما برخی از انواع سرطان های چشم علائم قابل توجهی دارند. برنامه ریزی منظم برای معاینه چشم بسیار مهم است، زیرا بسیاری از بیماری های چشمی علائمی ندارند.
اگر پزشک شما تشخیص دهد که شما در معرض خطر بیشتری برای ملانوم چشم هستید، ممکن است به شما توصیه شود که هر سال یک معاینه چشم انجام دهید - ملانوم چشم اغلب در طول معاینات معمول یافت می شود.


درمان تومور های چشم
ضایعات خوش خیم
ضایعات خوش خیم بیرونی چشم را می توان با جراحی برداشت. همچنین می توانند با مواد شیمیایی خاص یا سوزاندن حذف شوند. اگر کک و مک و ضایعات داخل چشم واقعاً خوش خیم هستند، معمولاً آنها را به حال خود رها می کنند تا هر 6 تا 12 ماه یکبار برای هرگونه تغییر احتمالی معاینه شوند.
سرطان چشم
هدف از درمان سرطان چشم کاهش خطر گسترش و حفظ سلامت و بینایی چشم است. گزینه های درمانی سرطان چشم به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، عوارض جانبی احتمالی و سلامت کلی بیمار بستگی دارد.
افراد مبتلا به سرطان چشم گاهی با استفاده از رویکرد تیمی چند رشته ای درمان می شوند. با این نوع طرح، ممکن است چندین متخصص داشته باشید که از چندین نوع درمان استفاده می کنند تا شانس نتیجه موفقیت آمیز را به حداکثر برسانند.
نحوه درمان سرطان چشم به تومور و اینکه آیا سرطان به سایر نواحی بدن سرایت کرده است یا خیر بستگی دارد. هدف از درمان حفظ بینایی در صورت امکان است. بسته به تشخیص شما، برنامه درمانی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• عمل جراحي. جراحی در درمان سرطان چشم رایج است. در طول عمل جراحی، چشم پزشک ممکن است بسته به اندازه و گسترش تومور، قسمت هایی از چشم شما را بردارد.
• برداشتن چشم. در برخی موارد، تنها انتخاب درمان، برداشتن چشم است. درک عمق به دلیل از دست دادن بینایی به خطر می افتد، اما اکثر افراد نسبتاً سریع خود را تنظیم می کنند.
• پرتو درمانی. پرتودرمانی توسط انکولوژیست های پرتودرمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. پرتودرمانی معمولاً شامل تعداد معینی درمان در یک دوره زمانی معین است. رادیوتراپی پلاک ( Plaque Radiotherapy ) همچنان یک روش درمانی مهم برای بیماران مبتلا به ملانوم choroidal در چشم است. در این روش یک تکه فلز نازک (معمولاً طلا) با دانه‌های رادیواکتیو که در یک طرف آن قرار گرفته‌اند، روی دیواره بیرونی چشم دوخته می‌شود و دانه‌ها به سمت تومور می‌روند.

 

ترجمه و تلخیص: دکتر سهیل نجفی مهری

جهت درمان تومور های چشمی ، ما بیمار را به  بیمارستان های بین المللی  زنجیره ای تخصصی چشم در ترکیه  با تجهیزات  پیشرفته رادیو تراپی و درمانی و متخصصین چند رشته ای اعزام می کنیم. لطفا با همکاران من در اسما سیر در ارتباط باشید .

همکاران ما در شرکت اسما سیر آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان، تعیین هزینه ها و اعزام بیمار به بیمارستانتخصصی چشم پزشکی در ترکیه  می باشند . با ما در تماس باشید .
ایران : 09372333599 واتس آپ ، تلگرام- موبایل تلفن 77514998 (021)

ترکیه : 905389682298+ واتس آپ ، موبایل

دکتر سهیل نجفی مهری

 

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.