دستگاه رادیوتراپی اتوس

اتوس تراپی Therapy Ethos

تکنولوژی هوش مصنوعی

لحظه ای را تجربه کنید که هوش مصنوعی و درمان انطباقی برای ایجاد هوش تطبیقی ترکیب می شوند. فناوری آنقدر پیشرفته است که به شما انگیزه می دهد تا دوباره تصور کنید که چگونه می توانید با هر بیمار تحت مراقبت خود رفتار کنید.

 Ethos اتوس  یک دستگاه (رادیوتراپی) درمانی جدید با پشتیبانی از هوش مصنوعی (Artificial Intelligence-supported) است که در درمان های رادیوتراپی استفاده می شود. دستگاه راتوس تراپی به کوتاه شدن میانگین مدت رادیوتراپی کمک می کند. قبل از درمان، تصاویر توموگرافی کامپیوتری (CT) را فراهم می سازد که دستگاه را قادر می‌سازد تا به روشی با وضوح بالا و با پشتیبانی از هوش مصنوعی تومور هدف را پیدا کند. در طول درمان، با استفاده از حمایت هوش مصنوعی، می توان یک برنامه درمانی جدید - "برنامه ریزی تطبیقی" را به صورت روزانه برای بیمار انجام داد، بنابراین زمان مداخله برای پزشک  صرفه جویی می شود.

دستگاه Ethos دارای یک محفظه بزرگ و فراخ هست این وسعت محفظه ترس بیماران را از محدود شدن در یک فصای تنگ وبسته را کاهش می دهد. از آنجایی که  داخلی محفظه بیمار بزرگ هست و تخت درمانی بیمار  می تواند از دستگاه عبور کرده و از طرف دیگر خارج شود، دستگاه  Ethos این امکان را برای بیماران فراهم می کند که احساس تنگناهراسی کمتری داشته باشند.

این دستگاه در بیمارستان آجی بادم شعبه مسلک و  بیمارستان آجی بادم شعبه آتاشهیر آجی بادم نصب و راه اندازی شده است.

 

Ethos اتوس  برای کدام نوع  سرطان استفاده می شود؟

دستگاه رادیوتراپی Ethos برای اولین بار در درمان بیماران مبتلا به سرطان پروستات استفاده شد تا موفقیت آن در حرکت اندام ها مشاهده شود. بیشتر در سرطان پروستات و سرطان سر و گردن استفاده می شود ولی می توان از آن برای انواع سرطان استفاده کرد.

دستگاه Ethos اتوس چگونه کار می کند؟

 1. سیستم درمانی رادیوتراپی  Ethos بر اساس هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین (ML) کار می کند.
 2. با استفاده از سیستم های توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT)  و هوش مصنوعی، با هر بار استفاده، محل دقیق تومور را در بدن بیمار مشخص می کند.
 3. تصویربرداری با کیفیت تشخیصی را در طول برنامه ریزی و درمان ارائه می دهد.
 4. تغییرات آناتومی (ارگان های داخلی بدن) بیمار را روزانه با تصاویر CBCT  با کیفیت بالاو به خوبی  نشان می دهد.
 5. جمع آوری و تخمین میزان اشعه مورد نیاز بصورت خودکار برای نظارت بر پیشرفت درمان.
 6. آسیب به اندام ها و بافت های سالم در ناحیه ای که تومور در آن قرار دارد را در حین استفاده به حداقل می رساند.
 7. عوارض جانبی را کاهش می دهد.
 8. مدت زمان هر جلسه درمانی کوتاهتر از سایر دستگها و  اغلب حدود 10-15 دقیقه است.

چرا درمان سریع بیمار مبتلا به توده در هنگام رادیو تراپی مهم است؟

  بیماران سرطانی اغلب بیمارانی هستند که درد دارند و به سختی روی تخت درمان برای مدت طولانی دراز می کشند. طولانی شدن دوره درمان به بیمار اجازه نمی دهد هر از چند گاهی موقعیت خود را در طول درمان حفظ کند. حرکت در طول درمان ممکن است باعث شود اندام های سالم بیمار اشعه های غیرضروری دریافت کنند و متعاقباً عوارضی در این اندام ها ایجاد کنند.

دستگاه Ethos زمان درمان را کوتاه می کند و به بیمار اجازه می دهد درمان را در عرض چند دقیقه به پایان برساند. دراز کشیدن برای مدت کوتاه روی تخت درمان، بی حرکت ماندن طولانی مدت را از بین می برد. بنابراین، بیمار برای مدت زمان کوتاه تری در طول درمان رادیوتراپی بی حرکت می ماند که باعث می شود تا حد امکان اثر دستگاه در بافت های مورد نظر ایجاد شود و بافت های سالم اطراف حفظ می شوند.

اهمیت تصویربرداری قبل از درمان چیست؟

  در بیمارانی که تحت رادیوتراپی قرار می گیرند، ناحیه بیمار بدن تحت تابش قرار می گیرد. تشخیص این ناحیه با روش های مختلف تصویر برداری نظیر  CT، MRI، PET-CT  قبل از درمان انجام می شود. پس از تهیه برنامه درمانی، همان برنامه درمانی در هر جلسه درمانی به همان شیوه اعمال می شود. با این حال، برنامه درمانی اولیه ممکن است به دلایلی مانند کوچک شدن تومور و جابجایی اندام ها بین جلسات در طول فرآیند درمان مناسب نباشد. در این حالت، تصویربرداری از ناحیه تحت درمان بیمار قبل از هر درمان و سپس پرتودهی به آن، مناسب ترین روش است.

برنامه ریزی تطبیقی در سیستم Ethos

روش رادیوتراپی طبق برنامه ریزی پزشک بر روی نواحی مورد نظر اعمال می شود. درمان های رادیوتراپی بسته به نوع و مرحله سرطان در چند جلسه انجام می شود. طی این جلسات؛ تغییراتی را می توان در بافت های سرطانی مشاهده کرد، تومور می تواند رشد کرده و کوچک شود. در صورتی که عضوی که سرطان در آن قرار دارد متحرک باشد، اندام نیز می تواند به صورت روزانه شکل/مکان خود را تغییر دهد.

دستگاه رادیوتراپی Ethos می تواند تغییرات را در هر دو عضو  و تومور به صورت روزانه تشخیص دهد. این تضمین می کند که برنامه درمانی که توسط پزشک  ممکن است زمان زیادی می برد، توسط دستگاه در مدت زمان کوتاهی انجام شود. بنابراین، بافت هدف مورد درمان در مدت زمان کوتاهی به وضوح مشخص می شود. بافت های سالم اطراف بافتی که باید درمان شوند حفظ می شوند. دستگاه Ethos از CBCT (توموگرافی کامپیوتری پرتو مخروطی) استفاده می کند که اشعه ایکس را به شکل مخروطی برای ایجاد یک تصویر سه بعدی منتشر می کند و نمای آناتومی بیمار را در زمان واقعی ارائه می دهد.

Translation is too long to be saved

سیستم Ethos therapy اولین و تنها سیستم درمان سرطان با پشتیبانی هوش مصنوعی در جهان است.

 • عصر هوش مصنوعی در درمان سرطان
 • درمان هر روز به لطف هوش مصنوعی تغییر می کند
 • به لطف هوش مصنوعی، تومور هر روز هدف قرار می گیرد

 

ترجمه و تلخیص : دکتر سهیل نجفی مهری

منبع : بیمارستان آجی بادم و  https://www.varian.com/products/adaptive-therapy/ethos

 

همکاران ما در شرکت اسما سیر آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان، تعیین هزینه ها و اعزام بیمار به بیمارستان های منتخب ترکیه منجمله بیمارستان آجی بادم  جهت بررسی تشخیصی  و انجام انواع روش های رادیوتراپی پیشرفته در درمان سرطان می باشند .

با ما در تماس باشید .

ایران : 09372333599 واتس آپ ، تلگرام- موبایل

تلفن 77514998 021

ترکیه : 905389682298+ واتس آپ ، موبایل

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.