هایفو (HIFU) در درمان سرطان پروستات

 

هایفو درمانی سرطان پروستات 

 

سرطان موضعی (فوکال)پروستات به چه معناست؟  در کلینیک اورولوژی بیمارستان لیو (Liv) ، از تکنیک درمانی  هایفوHIFU موضعی ( High-intensity focused ultrasound) به عنوان رویکرد درمانی اولیه در سرطان (کانسر) موضعی پروستات، یعنی در مرحله ای که کل سرطان در بافت پروستات است و بافت های اطراف آن دست نخورده هستند، استفاده می شود.

در دوازده درصد  بیمارانی که با تشخیص هیپرپلازی (بزرگ شدن) خوش خیم پروستات، تحت عمل جراحی باز یا آندوسکوپی قرار می گیرند  ممکن است سرطان پروستات دیده شود.  این بیماران به درمان اضافی برای سرطان نیاز دارند، اما با درمان‌های مرسوم سرطان ممکن است عوارض شدیدتر بروز کند. درمان تومور  با تکنیک کانونی هایفو (HIFU) در سرطان اولیه پروستات می‌تواند فرآیندی بدون عارضه را برای بیماران فراهم کند.

هایفو کانونی چیست؟ در بیمارستان لیو استانبول HIFU یک روش درمانی رایج است که به عنوان درمان موضعی در سرطان اولیه پروستات، درمان نجات بخش پس از رادیوتراپی و یا جراحی ناموفق، و همچنین به عنوان یک درمان حمایتی در سرطان پروستات پیشرفته موضعی (لوکال) استفاده می شود. "HIFU رادیکال" هنگامی که با  تکنیک TUR ادغام می شود به عنوان HIFU کانونی در زمانی که غیر تهاجمی جدا از TUR باشد، استفاده می شود. با در نظر گرفتن کل فرآیند درمان سرطان پروستات، که یک بیماری متغیر و طولانی مدت است،  هایفو لوکال HIFU یک تکنیک درمانی همه کاره است. HIFU را نمی توان با هیچ روش درمانی کلاسیک مقایسه کرد، اما نشانه های آن ممکن است با سایر درمان ها در طول دوره بیماری همپوشانی داشته باشد و ممکن است جایگزین هایی ایجاد کند. علاوه بر این، به دلیل اینکه این روش در یک جلسه قابل انجام است و عوارض حین و بعد از عمل آن کم است و به دلیل غیرتهاجمی بودن، می توان آن را برای بیماران در هر سنی و با هر شرایطی اعمال کرد.

درمان HIFU موضعی برای چه بیمارانی مناسب است؟ درمان بیش از حد در سرطان پروستات دیده می شود لذا نیاز به کاربرد درمان های کمتر تهاجمی و موثر در سرطان پروستات بسیار زیاد است. به همین دلیل، استفاده از استراتژی درمان استفاده از هایفو برای بیماران مبتلا به یک تومور کانونی کم خطر در پروستات ترجیح داده می شود.

در موارد سرطان پروستات موضعی و تک کانونی ، هدف ، برنامه ریزی یک استراتژی درمانی نسبی و محدود کننده تومور بدون انجام TUR است. در صورت شکست این نوع درمان، احتمال تغییر روش درمانی کامل یا رادیکال برای تومور وجود دارد. از یک طرف، هدف آن محافظت از عملکرد اسفنکتر و عملکرد جنسی است. از طرفی در وضعیت انتظار برای شروع درمان، استرس روانی که بیمار تجربه خواهد کرد تسکین  یابد. در مقابل برخی  "درمان های بیش از حد"، درمان کانونی سرطان پروستات  با تکنیک هایفو یک روش غیر تهاجمی است.

درمان هایفو کانونی چگونه اعمال می شود؟  هایفو یک درمان غیر تهاجمی است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در یک جلسه تکمیل می شود. در این روش از یک اسکنر اولتراسونیک استفاده می شود که امواج اولتراسونوگرافی ساطع شده توسط یک اپلیکاتور قاشقی شکل که در رکتوم قرار می گیرد و حاوی یک کریستال پیزوالکتریک زاویه دار است، را متمرکز می کند. ترتیب شلیک HIFU، شدت و مدت زمان اعمال کننده ها برای هر بیمار، خاص است. موقعیت داخل رکتوم اپلیکاتورها در حین عمل به صورت سه بعدی با یک الگوریتم کامپیوتری تعیین می شود، اندازه گیری ها با یک تصویر سه بعدی بررسی و تصحیح می شود و برای هر ضایعه طبق برنامه درمانی، تصویربرداری اولتراسونیک به صورت خودکار و فوری انجام می شود. بنابراین، بالاترین حدت حین عمل در برنامه هایفو ارائه می شود. این ویژگی های عملکردی است  که در واقع  فرآیند HIFU را به صورت یک «ربات جراحی هوشمند»  معرفی کرده است.

 

ترجمه و تلخیص: دکتر سهیل نجفی مهری

منبع: وب سایت بیمارستان لیو  اولوس

 

همکاران ما در شرکت اسما سیر آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان، تعیین هزینه ها و اعزام بیمار به بیمارستانهای ترکیه جهت بررسی تشخیصی  و درمان سرطان پروستات  با تکنولوژی هایفو می باشند .

با ما در تماس باشید.  

 ایران : واتس آپ ، تلگرام- موبایل: 09372333599 تلفن 77514998

ترکیه واتس آپ ، موبایل: 905389682298+

 

 

 

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.