سفر به کشور ترکیه | تورهای گردشگری استانبول ، آنتالیا و ...

کشور ترکیه، همسایه شمال غربی ما، همه ساله علاقمندان زیادی را به عنوان توریست و گردشگر پذیراست. این کشور آسیایی- اروپایی به جهت موقعیت جغرافیایی و فرهنگی، به راستی پیوند دهنده دو قاره متفاوت آسیا و اروپا (شرق به غرب) است. دو مورد از عجایب جهان در کشور ترکیه وجود دارد. بنابراین می تواند یکی از مقاصد اصلی سفر برای افرادی باشد که به دنبال جستجوی مکان های تاریخی و در عین حال زیبایی ها و تفریحات ساحلی هستند و به همین دلیل است که در سفر به ترکیه باید به قوانین سفر به ترکیه را هم کاملا یادگرفته باشیم تا در سفرمان مشکلی بوجود نیاید.

 
چرا ایرانی ها زیاد به کشور ترکیه سفر می کنند؟

    ما ایرانی ها چندان ناآشنا با فرهنگ و زبان کشور ترکیه نیستیم و تا حدودی از طریق سریال های ترکیه ای با خلقیات این مردم آشناییم و این موضوع می تواند ترس سفر به کشور خارجی را کم کند و از طرفی این کشور هم مرز با ایران است. پس به نسبت دیگر کشورها، مسافت طولانی برای رسیدن به آن وجود ندارد.
    هزینه های گردشگری و اقامت در ترکیه می تواند نسبت به بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی و حتی کشوری مانند دبی کمتر باشد.
    راه های مختلف زمینی (اتوبوس و قطار) و هوایی برای رسیدن به این مقصد وجود دارد.
    اجناس ترکیه ای مورد استقبال مردم ایران هستند، پس تجارت خود یک هدف مهم است.
    انواع مقاصد گردشگری، مانند مکان های تاریخی (مساجد و صومعه ها)، انواع جزایر و تفریحات ساحلی، پارک های آبی حیرت آور و انواع بازارهای خرید، همگی یکجا در این کشور وجود دارند.

با دانستن دلایل سفر به ترکیه، بهتر می توانیم در مورد یافتن نکاتی که قبل از سفر به ترکیه اهمیت دارد، نتیجه گیری کنیم. به عبارتی شما باید اطلاعات مناسبی در مورد کشور ترکیه بدانید تا سفر شما به بهترین شکل ممکن انجام شود و همچنین بتوانید باعت کاهش هزینه های سفر خود شوید. بنابراین در اینجا سعی شده است مهم ترین نکات و قوانینی که قبل از سفر به ترکیه باید بدانید، ارائه شود.


ویزا بگیریم یا نه؟

برای کسانی که برای اولین بار به کشوری خارج سفر می کند، شاید بهتر است در مورد ویزا توضیح دهیم. ویزا تاکیدی در گذرنامه است که به دارندگان آن اجازه ورود، ماندن برای یک دوره مشخص زمانی و ترک کشور را می دهد.

    کشور ترکیه از سال ۲۰۱۳، ویزای الکترونیکی صادر می کند، به طوری که حتی اگر نتوانسته باشید ویزا بگیرید، به محض ورود به ترکیه می توانید از کیوسک های آنلاینی که در فرودگاه وجود دارد، کارهای صدور ویزای خود را پیگیری کنید.
    اما خوشبختانه ایران، جزو ۷۸ کشوری است که برای ورود و ماندن در ترکیه به مدت ۹۰ روز، نیاز به ویزا ندارد.
    البته باید بدانید که عدم نیاز به ویزا در صورت سفر یا تجارت به ترکیه است، اما اگر به قصد کار و یا ادامه تحصیل به این کشور می روید، شرایط فرق خواهد کرد. در این صورت، علاوه بر داشتن ویزای رسمی و معتبر، باید از اداره پلیس محلی آنجا، اجازه لازم را نیز بگیرید.
    افراد خارجی که به قصد تهیه فیلم، پژوهش و یا حفاری های باستانی به این کشور وارد می شوند، باید اجازه مخصوص مقامات ترکیه را به دست بیاورند.

اطلاعات مربوط به ویزای کار: برای کار در ترکیه، باید از سفارت یا کنسولگری ترکیه درخواست ویزای کار کنید. داشتن گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه ای از کارفرما برای دستیابی به ویزای کار ضروری است. مدراک دیگر باید در وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه (MLSS) و توسط کارفرما و در طول ۱۰ روز کاری بعد از درخواست شما ارائه شود.

    به قصد سفر و یا تجارت، باید گذرنامه به همراه داشته باشید و گذرنامه شما حداقل باید دارای شش ماه اعتبار باشد.

بیمه داشته باشید.

شاید تصور کنید که برای یک سفر کوتاه به ترکیه نیازی به داشتن بیمه نیست. اما باید بدانید، شما وارد یک کشور خارجی می شوید و شرایط آنجا تا حد زیادی با کشور ما از جهت آب و هوایی متفاوت است. از طرفی برخی افراد با تغییر آب و هوا، به راحتی می توانند دچار بیماری های پنهان در کشور همسایه شوند. هزینه های بیمارستانی در کشور ترکیه بسیار زیاد است و توصیه می شود برای سفر خود، حتما بیمه ای تهیه کنید و البته بهتر است بیمه ای که برای این سفر تهیه می کنید، بتواند سرقت، هزینه های پزشکی و خسارت ها را پوشش دهد.

    یک بیمه مسافرت جهانی وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. شما می توانید هر زمان که قصد مسافرت داشتید این بیمه را به صورت آنلاین خریداری کنید. حتی اگر در جاده باشید. البته این نوع بیمه هنوز کشور ایران را حمایت نمی کند.
    بعضی از بیمه ها، انجام کارهای خطرناک مانند غواصی و یا حتی موتور سیکلت سواری را پوشش نمی دهند.
    برخی از بیمه ها نواحی از ترکیه را که هم مرز با سوریه هستند را، پوشش دهی نمی کند

به نواحی خطرناک نروید.

ناحیه جنوبی ترکیه بعد از حمله های متعدد و تلاش کودتایی اخیر، امنیت سابق خود را به طور کامل باز نیافته است. این ناحیه هم مرز با سوریه است، جایی که جنگ داخلی نیم میلیون نفر از مردم را در ۵ سال گذشته به کشتن داده است. به این ترتیب، توصیه می شود در سفر به ترکیه با حفظ شرایط امنیتی کامل به این مناطق سفر کنید و به صورت فردی به این مناطق نروید یا آنکه به طور کلی از دیدن این مناطق که البته دارای مناطق دیدنی زیبایی هستند، خودداری کنید.


به میزان کمی زبان ترکیه ای یاد بگیرید.


مردم ترکیه، به داشتن رفتاری دوستانه در جهان معروف اند. اگر بتوانید اندکی زبان ترکیه ای یاد بگیرید، تجربیات بهتری برای خود خلق خواهید کرد.به عنوان مثال می توانید به کمک مردم محلی مناطقی را کشف کنید که کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و یا حتی در یافتن یک آدرس و یا یک کافه خوب، بهتر عمل کنید.از طرفی باید بدانید اگر قصد سفر به شهرهایی از ترکیه که چندان توریستی نیستند را دارید، باید بدانید افراد کمتری در این شهرها به زبان انگلیسی تسلط دارند و احتمالا در ایجاد ارتباط با آنها مشکل خواهید داشت.

برای اینکار، نرم افزارهایی وجود دارند که به سادگی می توانید با این زبان آشنا شوید.چرا که یادگیری زبان ترکیه ای چندان هم دشوار نیست. تقریبا کلمات به همان شکلی تلفظ می شوند که نوشته می شوند و از طرفی الفبای آن نزدیک به زبان لاتین است.

ارز رایج ترکیه را به همراه داشته باشید.

پول رایج ترکیه، لیر است و صرافی های زیادی هم در کشور خودمان و هم ترکیه به فراوانی وجود دارند که بتوانید به پول رایج این کشور دسترسی داشته باشید. اگر حسابی ارزی و یا خارج از کشور داشته باشید، می توانید از انواع دستگاه های خودپرداز (ATM) که در سرتاسر ترکیه وجود دارند هم استفاده کنید.

    بهتر است همواره مجموعه ای از پول های یک لیری و بیشتر را به همراه داشته باشید. از این پول های خرد می توانید برای استفاده از سرویس های بهداشتی سطح شهر که نیاز به پرداخت پول دارید، استفاده کنید.
    بهتر است ارزی که با خود به ترکیه می برید، دلار باشد. چرا که صرافی های ترکیه بسیار راحت تر آن را به ارز مورد نظر شما تبدیل می کنند. از طرفی ارز رایج دنیاست و کمتر دچار تغییرات قیمتی می شود. البته تبدیل کردن آنها در فرودگاه های ترکیه توصیه نمی شود. چرا که نرخ کمیسیونی بالایی می گیرند.

 

اطلاعات بیشتر درباره ترکیه

 
پوشش مناسب داشته باشید


مناطق مختلف ترکیه، تلفیقی از بخش غربی (اروپایی) و شرقی (آسیایی) هستند که چهره ای جهانی به این کشور بخشیده اند.

از طرفی با اینکه تعداد مسلمان ها در ترکیه زیاد است و دین اصلی کشور ترکیه اسلام است، اما ترکیه کشوری سکولار بوده و مباحث دینی از سیاست جداست.

بنابراین پوشش لباس در ترکیه آزاد است، اما زمانی که به مساجد و مکان های مقدس می روید، باید پوششی مانند بلوز و شلوار مناسب، روسری و حتی جوراب به پا داشته باشید.

جوامع روستایی نیز آداب و رسوم خود را حفظ کرده اند و زمانی که به این مناطق سفر می کنید، رعایت پوشش در حد عرف آنها ضروری است. اگر شما خانمی هستید که بیرون از مناطق توریستی ترکیه در حال گردشید، باید سعی کنید عرف آن منطقه را رعایت کنید.


سرویس های بهداشتی در ترکیه، غربی یا سنتی؟

سرویس های بهداشتی سنتی (به شیوه مرسوم در ایران) در ترکیه فراوان اند. اما بسیاری از هتل ها، موزه ها و رستوران ها دارای سرویس های بهداشتی غربی هستند. بنابراین باید بتوانید با این مساله کنار بیایید.


انواع مختلف غذاهای ترکی را امتحان کنید، اما حواستان باشد کجا گوشت می خورید.


غذاهای خیلی خوبی در ترکیه وجود دارد که می تواند برای انواع ذائقه ها و حتی کسانی که شیوه گیاهخواری پیش گرفته اند، مناسب باشد. علاوه بر آن می توانید فقط با صرف یک لیر، نان ها و شیرینی هایی را میل کنید که می تواند به اندازه ۵ وعده غذایی شما را سیر کند.

    هر غذای گوشتی که در طول خیابان به فروش می رسد، ارزش امتحان کردن ندارند. این موضوع از جهت سلامتی بسیار مهم است. بنابراین برای خوردن غذاهای گوشتی از رستوران ها و غذاهای هتل ها استفاده کنید.از شهرهای توریستی دور شوید.

شهر استانبول در ترکیه به قدمت زیاد، آنکارا به بروکراسی و ازمیر برای تاثیر پذیری از فرهنگ و معماری یونانی معروف است.این سه شهر، بسیار شگفت انگیزند،

اما باید بدانید، ترکیه مناطق بکر زیادی برای تماشا و تجربه کردن دارد که معمولا توریست ها کمتر به آن سفر می کنند. برای مثال مکانی مثل:

ماردین در جنوب شرقی ترکیه، جذابیت های فراوانی دارند. با گشت و گذار در شهر ماردین می توانید نگاهی اجمالی به زندگی عموم مردم کشور داشته باشید. حتی می توانید تجربیات خود از جاهای جدید را با ما در میان بگذارید.
قبل از سفر به ترکیه کمی تاریخ بخوانید.

*رفتن به ترکیه بدون دانستن تاریخ آن مثل راندن بدون GPS است.*

مغول ها و سلجوقیان و عثمانی ها نقش مهمی در شکل گیری ملت و تاریخ این کشور داشته اند.

آخرین امپراطوری مربوط به عثمانی ها بود که از دهه های ۱۸۰۰ میلادی به سمت انقراض رفتند و در نهایت ترکیه وارد جنگ های دستیابی به استقلال شد.

بعد از رسیدن به استقلال و ایجاد جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک موسس و اولین رئیس جمهور ترکیه در سال ۱۹۲۳ به عنوان فردی کلیدی در ترکیه، بسیاری از جنبه های مدرن ترکیه را ایجاد کرد.

امروزه از جنبه سیاست های خارجی، ترکیه یکی از کشورهای مهم و استراتژیک در جهان است و دروازه خاورمیانه محسوب می شود.

ترکیه هویت دوگانه ای دارد: به عنوان امپراطوری تاریخی و ۱۵امین اقتصاد بزرگ جهان شناخته می شود.


راه های مختلف رسیدن به مقصد ترکیه


یکی دیگر از نکات برنامه ریزی قبل از سفر به ترکیه، چگونگی رساندن خودتان به ترکیه است.

اگر قصد سفر هوایی به این کشور دارید، باید بدانید این کشور دارای سه فرودگاه بین المللی آتاتورک، صبیحه گوکچن و اسن بوغا است.

فرودگاه اول و دوم در استانبول و فرودگاه سوم در آنکارا است.

اما علاوه بر این سه فرودگاه، ۱۶ فرودگاه نیز در دیگر شهرهای ان قرار دارد.

فرودگاه آتاتورک در بخش اروپایی شهر حدود ۱۴ مایل با مرکز شهر فاصله دارد، در حالی که صبیحه گوکچن در سمت آسیایی است و ۲۵ مایل با مرکز شهر فاصله دارد.

فرودگاه صبیحه گوکچن به طور قابل توجهی ارزان تر از فرودگاه اتاتورک است.

اما فرودگاه اتاتورک به مترو و ترامواها نزدیک است. اما سمت آسیایی فقط می توانید سوار اتوبوس شوید و یا با صرف مقداری پول بیشتر، تاکسی بگیرید.

اگر بخواهید با اتوبوس به این کشور مسافرت کنید، باید بدانید که تقریبا در روزهای مشخص هر هفته، از ترمینال شهرهای نزدیک به ترکیه مانند ارومیه و تبریز و البته در تهران، اتوبوس های VIP به این کشور مسافرت می کنند که به میزان زیادی می تواند هزینه های شما را کاهش دهد.

اما راه دیگر، مسافرت با قطار است. یکی از قطارهایی که به سمت ترکیه هستند، قطار تبریز-وان، و قطار تهران-آنکارا است که در روزهای مشخصی حرکت می کند.


آسان ترین راه حمل و نقل در ترکیه را بیابید

استانبول سیستم حمل و نقل خیلی خوبی دارد که به کمک آن می توانید به آسانی به هر جا بروید. می توانید از اتوبوس، مترو، تراموا، و کشتی استفاده کنید و همه این ها را با استفاده از یک کارت به نام استانبول کارت (Istanbulkarts) طی کنید.


بیش از دو روز را به گشت و گذار در بازار بزرگ اختصاص ندهید.

این بازار یکی از قدیمی ترین بازارهای جهان است. دارای بیش از ۶۱ خیابان و بیش از ۳۰۰۰ مغازه است.

بنابراین می توانید به راحتی پول خود را در اینجا تمام کنید. بنابراین بهتر است برای دور ماندن از این خطر!، به دیگر مکان های دیدنی بروید.


یک سفرنامه قبل از رفتن به سفر ایجاد کنید.

مکان های بسیار زیبایی وجود دارند که شما نباید فراموش کنید آنها را ببینید. بنابراین ما توصیه می کنیم، قبل از سفرنامه ای تهیه کنید و همه مناطقی که حتما باید به آنها سربزنید را وارد کنید. به این ترتیب به هر کدام از مناطق که سر زدید، آن مکان را خط زده و یا اطلاعات آن را در بخش مربوطه وارد کنید.
با خودتان لباس های زمستانی به همراه داشته باشید.


اگر در طول فصول سرد به این کشور سفر می کنید، بهتر است لباس گرم با خود به همراه داشته باشید. علاوه بر آن، این کشور دارای روزهای داغ و شب های سرد است. بنابراین شرط لازم به همراه داشتن تعدادی لباس گرم مناسب به ویژه برای پیاده روی و گردش شبانه است.


از تورهای کشتی استفاده نکنید

اگر قصد بازید از مسجد ایاصوفیه دارید، افراد زیادی هستند که قصد دارند تور گردش با کشتی را به شما پیشنهاد دهند. البته این کار می تواند بسیار مفرح باشید، چرا که همه بخش های استانبول را دور می زنید، اما به واقع توضیح زیادی به شما نمی دهند و شما هم چیز زیادی نمی بینید. بنابراین ما پیشنهاد می کنیم پول خود را ذخیره کنید.


حداقل دو جفت کفش با خود به همراه داشته باشید.

زمانی که به یک کشور خارجی سفر می کنید، بسیار علاقمند خواهید بود که در خیابان ها و محله های آن قدم بزنید تا با زوایا و خفایای آن شهر بیشتر آشنا شوید. بسیاری از خاطره های ارزشمند، عکاسی های خوب، و یافتن مغازه های ویژه در طول همین پیاده روی ها رخ می دهد. بدین ترتیب در ترکیه نیز شاید بخواهید پیاده روی های طولانی مدت کنید. بنابراین به همراه داشتن کفش کتانی علاوه بر کفش معمولی بسیار توصیه می شود.
با دانستن این نکات، احتمالا کوله بار سفر خود را آگاهانه تر خواهید بست و با خیال آسوده تری سفر خواهید کرد.

و همچنین اگر در تعطیلات نوروز سفر به ترکیه را انتخاب کردید ، حتما متوجه آب و هوای خوب و دل پذیر فصل بهار خواهید شد
اگر شما در طول این سفر، با تجربیات دیگری آشنا شدید که به نظر شما قبل از سفر دانستن آنها ضروری است، می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.