اصول کلی درمان سرطان سینه

 

اصول کلی درمان سرطان سینه

هنگام تصمیم گیری در مورد برنامه درمان سرطان سینه ، به شدت تشویق می شوید که آزمایشات بالینی را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرید. برخی از تومورها کوچکتر هستند اما به سرعت رشد می کنند، در حالی که برخی دیگر بزرگتر هستند و به کندی رشد می کنند. گزینه ها و توصیه های درمانی بسیار منحصربفرد و  متناسب با وضعیت هر فرد هستند و به عوامل مختلفی بستگی دارند، از جمله:

  • زیرگروه تومور، شامل وضعیت گیرنده هورمونی (ER، PR)، وضعیت HER2، و وضعیت گره یا نودال،
  • مرحله تومور
  • نشانگرهای ژنومی، مانند Oncotype DX™ یا MammaPrint™،
  • سن بیمار، سلامت عمومی، وضعیت یائسگی و ترجیحات
  • وجود جهش های شناخته شده در ژن های ارثی سرطان پستان، مانند BRCA1 یا BRCA2

اگرچه تیم مراقبت از سرطان پستان به طور خاص درمان را برای هر بیمار تنظیم می کند، برخی از مراحل کلی و عام  برای درمان سرطان پستان در مراحل اولیه و موضعی پیشرفته وجود دارد. هم برای سرطان سینه در مجاری شیر( DCIS ) و هم برای سرطان تهاجمی در مراحل اولیه، پزشکان معمولاً جراحی را برای برداشتن تومور توصیه می کنند. برای اطمینان از برداشتن کل تومور، جراح ناحیه کوچکی از بافت سالم اطراف تومور را که حاشیه نامیده می شود را نیز برمی دارد.

اگرچه هدف از جراحی حذف تمام سرطان های قابل مشاهده در پستان است، اما سلول های میکروسکوپی ممکن است  نادیده گرفته شود . در برخی شرایط، این بدان معناست که ممکن است برای برداشتن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده به جراحی دیگری نیاز باشد. روش‌های مختلفی برای بررسی سلول‌های میکروسکوپی وجود دارد که حواشی تمیز توموررا تضمین می‌کند. همچنین ممکن است سلول های میکروسکوپی در خارج از پستان وجود داشته باشد، به همین دلیل است که درمان سیستمیک با دارو اغلب پس از جراحی توصیه می شود،

برای سرطان‌های بزرگ‌تر یا سرطان‌هایی که سریع‌تر رشد می‌کنند، پزشکان ممکن است درمان سیستمیک با شیمی‌درمانی یا هورمون درمانی را قبل از جراحی توصیه کنند که به آن درمان کمکی ( Adjuvant therapy) می‌گویند. انجام درمان های دیگر قبل از جراحی ممکن است مزایای متعددی داشته باشد: انجام جراحی ممکن است آسانتر باشد زیرا تومور کوچکتر است. پزشک شما ممکن است متوجه شود که آیا درمان‌های خاص برای سرطان مؤثر هستند یا خیر. زنانی که ممکن است به ماستکتومی نیاز داشته باشند، در صورتی که تومور قبل از جراحی به اندازه کافی کوچک شود، می‌توانند جراحی حفظ سینه (لومپکتومی) انجام دهند.

بعد از جراحی، گام بعدی در مدیریت مراحل اولیه سرطان سینه، کاهش خطر عود و خلاص شدن از شر سلول های سرطانی باقی مانده در بدن است. این سلول‌های سرطانی با آزمایش‌های فعلی قابل شناسایی نیستند، اما اعتقاد بر این است که مسئول عود سرطان هستند زیرا می‌توانند در طول زمان رشد کنند.

درمان انجام شده پس از جراحی،  Adjuvant therapy  یا "درمان کمکی" نامیده می شود. درمان‌های کمکی ممکن است شامل پرتودرمانی، شیمی‌درمانی، درمان هدفمند و/یا هورمون درمانی باشد. اینکه آیا درمان کمکی مورد نیاز است بستگی به شانس باقی ماندن سلول‌های سرطانی در پستان یا بدن و این احتمال دارد که یک درمان خاص برای درمان سرطان کار کند. اگرچه درمان کمکی خطر عود را کاهش می دهد، اما به طور کامل از شر این خطر خلاص نمی شود.

همراه با مرحله بندی، ابزارهای دیگر می توانند به تخمین پیش آگهی کمک کنند و به شما و پزشکتان در تصمیم گیری در مورد درمان کمکی کمک کنند. بسته به نوع فرعی سرطان سینه، این شامل آزمایش‌هایی است که می‌توانند خطر عود را با آزمایش بافت تومور پیش‌بینی کنند (مانند Oncotype Dx™ یا MammaPrint™؛ همچنین آزمایشاتی ممکن است به پزشک شما کمک کند تا بهترتشخیص دهد که  آیا شیمی درمانی به کاهش خطر عود کمک می کند یا خیر.  برای سرطان عود کننده، گزینه های درمانی به نحوه درمان سرطان و ویژگی های سرطان ذکر شده در بالا، مانند ER، PR و HER2 بستگی دارد.

 

ترجمه و تلخیص : دکتر سهیل نجفی مهری

همکاران ما در شرکت اسما سیر آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان، تعیین هزینه ها و اعزام بیمار به بیمارستانهای ترکیه جهت بررسی تشخیصی  و انجام روباتیک سرجری داوینچی  در درمان سرطان پروستات می باشند .

 

با ما در تماس باشید .

  • ایران : 09372333599 واتس آپ ، تلگرام- موبایل تلفن 77514998 (021)
  • ترکیه : 905389682298+ واتس آپ ، موبایل

 

 

 

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.