جراحی رباتیک پروستات

جراحی رباتیک پروستات

تا همین اواخر، مردانی که با جراحی سرطان پروستات مواجه بودند، معمولاً انتخاب کمی برای انواع روش‌های جراحی در دسترس داشتند. جراحی به طور سنتی به روش باز انجام می شود که پروستاتکتومی باز نامیده می شود که شامل برش های بزرگ و عوارض جانبی بعد از عمل برای بیماران است. با استفاده از این روش، کل غده سرطانی پروستات برداشته می شود و خطر از دست دادن خون بیش از حد در طول جراحی، عفونت های بعد از عمل، بستری طولانی مدت در بیمارستان و درد قابل توجه وجود دارد. پس از جراحی پروستاتکتومی باز، بیماران فعالیت محدودی دارند و ممکن است به دلیل قطع شبکه ظریف اعصاب اطراف غده پروستات به اندازه گردو، کنترل مثانه و عملکرد جنسی خود را از دست بدهند.

پروستاتکتومی رباتیک یک روش کم تهاجمی است که توسط یک تیم جراحی لاپاراسکوپی مجرب و با کمک فناوری پیشرفته جراحی داوینچی (da Vinci® Surgical System)  انجام می شود. پروستاتکتومی لاپاروسکوپی رادیکال به کمک رباتیک با استفاده از سیستم جراحی داوینچی، یک سیستم جراحی روباتیک پیچیده  است که به جراحان اجازه می دهد تا با دید، کنترل و دقت بیشتر، پروستات را عمل کنند.

با استفاده از این سیستم جراحی پیشرفته، ابزارهای رباتیک مینیاتوری شده از چندین برش یا منفذ کوچک در شکم بیمار عبور داده می‌شوند تا به جراح اجازه دهد پروستات و بافت‌های مجاور را با دقت بسیار بالا بردارد. این روش بسیار کمتر تهاجمی تر از پروستاتکتومی رتروپوبیک رادیکال معمولی است  زیرا در روش رتروپوبیک معمولی  یک برش شکمی از ناف تا استخوان شرمگاهی  انجام می دهند.

در طول پروستاتکتومی رادیکال به کمک  تکنولوژی  رباتیک، از یک آندوسکوپ سه بعدی و تجهیزات پردازش تصویر برای ارائه نمای بزرگ‌نمایی از ساختارهای ظریف اطراف غده پروستات (مانند اعصاب، رگ‌های خونی و ماهیچه‌ها) استفاده می‌شود که امکان حفظ بهینه این ساختارهای حیاتی را فراهم می‌کند. پروستات در نهایت از طریق یکی از منفذ ها   برداشته می شود. در اکثر جراحی‌ها، جراح روی کنسول رایانه می‌نشیند و ابزارهای مچی کوچکی را که دامنه حرکتی بسیار بیشتر از مچ دست انسان ارائه می‌دهند، دستکاری می‌کند. این جراحی بدون اینکه دست های جراح وارد حفره بدن بیمار شود انجام می شود.

  • مزایای جراحی رباتیک داوینچی

در مقایسه با جراحی باز سنتی، بیمارانی که تحت عمل جراحی پروستاتکتومی رادیکال با کمک رباتیک قرار می گیرند، از عوارض بسیار کمتری رنج خواهند برد. به عبارت دیگر ،از دست دادن خون کمتر، درد کمتر، اقامت کوتاه‌تر در بیمارستان، زمان بهبودی سریع‌تر  از جمله مزایای بالینی استفاده از جراحی رباتیک است.

برخلاف جراحی لاپاراسکوپی، ابزارهای پروستاتکتومی رباتیک داوینچی می توانند با 90 درجه مفصل بندی و 7 درجه آزادی در همه جهات بچرخند. سیستم داوینچی در مقایسه با جراحی باز یا لاپاراسکوپی، تجسم، مهارت و دقت بیشتری را برای جراح فراهم می‌کند، در حالی که عمل جراحی را از طریق برش‌های 1-2 سانتی‌متری امکان‌پذیر می‌سازد. این به جراحان اجازه می‌دهد تا حرکات دقیق‌تری را با کنترل کامپیوتر انجام دهند و عمل جراحی پروستات دقیق‌تر و کم تهاجمی‌تر را انجام دهند که از اعصاب ظریف پروستات بیمارش که مثانه و عملکرد جنسی را کنترل می‌کنند، محافظت می‌کند. ربات داوینچی در جراحی باز یا لاپاراسکوپی به نتایج یکسان یا بهتر دستان جراح می رسد.

  • عوارض جانبی پروستاتکتومی رادیکال لاپاروسکوپی به کمک رباتیک

میزان عوارض جانبی عمده ناشی از پروستاتکتومی رادیکال لاپاروسکوپی به کمک رباتیک تقریباً مشابه روش های جراحی باز است. شایع ترین عوارض جانبی شامل موارد زیر است:

  • بی اختیاری ادرار (ناتوانی در کنترل ادرار): مانند جراحی باز، بی اختیاری ادرار می تواند به دنبال پروستاتکتومی رباتیک رخ دهد. با این حال، این عارضه جانبی اغلب با گذشت زمان بهبود می یابد.
  • اختلال نعوظ (ناتوانی جنسی): بازگشت عملکرد نعوظ به دنبال پروستاتکتومی بر اساس سن بیمار، میزان عملکرد جنسی قبل از عمل و اینکه آیا اعصاب در طول جراحی در امان مانده اند یا خیر، می باشد. مگر اینکه سرطان در بافت عصبی مشکوک باشد، جراحان از تکنیک‌های حفظ اعصاب در طول پروستاتکتومی روباتیک برای به حداقل رساندن تأثیر جراحی بر عملکرد جنسی استفاده می‌کنند.

ترجمه و تلخیص:دکتر سهیل نجفی مهری

همکاران ما در شرکت اسما سیر آماده ارائه خدمات مشاوره رایگان، تعیین هزینه ها و اعزام بیمار به بیمارستانهای ترکیه جهت بررسی تشخیصی  و انجام روباتیک سرجری داوینچی  در درمان سرطان پروستات می باشند .

با ما در تماس باشید .
ایران : 09372333599 واتس آپ ، تلگرام- موبایل تلفن 77514998 (021)

ترکیه : 905389682298+ واتس آپ ، موبایل

Whatsapp Premium

پشتیبانی آنلاین اسماسیر

برای ارتباط با ما کلیک کنید.
Close and go back to page

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

           ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.