جراحی متابولیک در دیابت

تمام مطالب این مقاله تنها بمنظور اطلاع رسانی بوده ودر هیچ حالتی به عنوان جایگزینی برای توصیه پزشکی حرفه ای، تشخیص و درمان در نظر گرفته نشده است.


جراحی متابولیک  ( Sleeved Duedeno-Ileal Interposition:  S-D II)

نقل و انتقال و جذب مواد غذایی تنها وظیفه روده کوچک ما نیست. هورمونهای مختلفی بوسیله روده باریک ترشح میشوند که همه آنها در سیستم متابولیسم ما نقش مهمی دارند، که باعث نقش حیاتی روده کوچک در فرآیند جذب می شود. برای همین موضوع روده کوچک هم در پیشرفت و هم در درمان دیابت نقش دارد. روده کوچک ما شامل سه بخش می شود: روده اثنی عشر (دئودنوم) ، روده تهی ( ژژنوم) و روده دراز (ایلئوم) . کل درازی روده باریک بین 450 سانتیمتر تا 600 سانتیمتر است.

روده اثنی عشری اولین بخش از روده کوچک است که طول آن حدود 20-25 سانتیمتر است که از انتهای ماهیچه باب المعده شروع می شود این قسمت، خروجی معده را به روده کنترل می کند.

دومین بخش روده کوچک ،  یعنی ژژنوم ، چهل درصد آن را تشکیل می دهد.

آخرین بخش روده، ایلئوم  است که شصت درصد روده کوچک را شامل می شود و آن را به روده بزرگ متصل میکند.

هدف از جراحی متابولیک ، در واقع  تغییر مسیر غذایی به هنگامبلع و حرکت در دستگاه گوارش است. به این معنا که غذا زودتر به روده دراز (ایلئوم) تحویل داده شود. هدف دیگر آن، محافظت غذا از وارد شدن به اثنی عشراست. این روش جراحی به ما این امکان را می دهد که اختلالهای هورمونی را بطور خیلی موثری وارونه کنیم.  این روش جراحی (S-D II) با مسدود کردن دسترسی میان اثنی عشر و معده شروع می شود. باید توجه داشت در این روش ماهیچه باب المعده نگه داشته می شود. جداسازی روده اثنی عشر از معده در حالیکه ماهیچه باب المعده حفظ میشود؛ حذف اثنی عشری Duodenal Exclusion، نامیده می شود.

انواع روش های تکنیکال جراحی متابولیک

  • Duodeno-Ileal Interposition

در حین این روش یک بخش از قسمت اول روده بزرگ ( روده اثنی عشر یا ژژنوم) و یک بخش از قسمت آخر روده بزرگ جایگزین می شود. این قابل انجام از دو راه است:

مداخله دادن ابتدای روده اثنی عشری (منحرف شده)  و   مداخله دادن ابتدای روده تهی ( منحرف نشده)

  • By-Pass of Duodenum

بوسیله یک سوییچ اثنی عشری مسیر جریان صفرا تغییر داده میشود. درنتیجه، تماس صفرا با غذا به تاخیر افتاده باعث کاهش و کندی در جذب کالری شده و به طور کلی آن را دشوار می کند. تماس صفرا با غذا طولانیتر شده و این میزان جذب را کمتر خواهد کرد. این مسئله ممکن است باعث بروز اختلالات تغذیه ای شود، اما متابولیک بمراتب تاثیر خیلی مهمی خواهد داشت. به دلیل کنارگذاشتن اثنی عشرهمه بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرارمی گیرند اختلال تغذیه ای را تجربه خواهند کرد. مواد معدنی و ویتامین کمکی برای باقی زندگی این افراد ضروری خواهد بود.

  • Sleeved Duodeno-Ileal Interposition(S-D II): Intensity of Metabolic Effect

این روش از بقیه عملهای جراحی از نظر شدت تاثیر قدرتمندتر است.اما مهمترین امتیاز آن  این است که این روش باعث ایجاد هیچ اختلالی در جذب نمیشود. دلیلی که باعث برتری آن به دیگر روشها شده است. این نتیجه محتمل است زیرا این روش کل سیستم هورمونی را بدون هیچ اختلال تغذیه ای، تحریک می کند.

GIP-1 قطع دسترسی غذا به قسمت اول روده کوچک و اثنی عشر: جلوگیری از عبورغذا از اثنی عشر برای کنترل دیابت مزایای زیای دارد که مهمترینشان مواد غذایی و آنزیم های جذب دیرتر مخلوط می شوند که به این معنی است که جذب غذا بآهستگی اتفاق می افتد. بستن مسیر غذایی اثنی عشر، ترشح هورمونی به نام (Gastrointestinal Polypeptide) و نیز کارایی این هورمون را در اثنی عشر افزایش خواهد داد. در واقع سطوح هورمون GIP-1 در بیماران دیابتی خیلی پایین نیست، اما در طول زمان بصورت سرکوبی یا کاهشی است.

2. فراهم کردن دسترسی سریع غذا به روده بزرگ: وقتی غذای خورده شده با صفرا مخلوط نشده و مستقیم از معده به روده بزرگ آمده، هورمون GIP- از روده بزرگ شروع به ترشح خواهد کرد. هورمون 1GIP-1 به درون جریان خون مخلوط می شود و تولید سریع این هورمون کنترل قند خون را به نحو چشمگیری آسانتر می کند.

هورمون GIP -1 دو تاثیر مهم دارد:

الف. افزایش تولید انسولین در پانکراس

ب. کاهش پایداری انسولین در خون و بافتها

تاثیر مهم S-D II، سازماندهی مجدد هورمونهای شاخص میان مغزو روده کوچک است. با توجه به  این تاثیر، توقف هورمون هایی که باعث ایجاد انسولین مقاوم میشوند را ممکن کرده و سطح قند خون فرد میتواند با مقدار کمتری از انسولین به حالت نرمال برگردانده شود. این نتیجه بازدارنده هورمونی یا بازدارنده غدد و اعصاب نامیده می شود.

چرا Sleeve Gastrectomy اجرا می شود؟

در مرحله اول (S-D II) حدودا نصف معده از درازای طول برداشته می شود. این جراحی موثر منحصر به چاقی مفرط است دلیلی که با روش (S-D II) باهم انجام میشوند، این است که تاثیر شدید جراحی ضد دیابت تقویت میشود. این بدین معنی است که جراحی پوشش گاستروکتومی هدفی هورمونی دارد.

قسمتی که ما در اسلیو گاستروکتومی جدا می کنیم نامش Fundus(سطح بالایی معده) است که وظیفه ترشح هورمون گِرلین را بر عهده دارد. هورمون گِرلین حس گرسنگی را تحریک میکند چیزی که هورمون گرسنگی هم نامیده میشود. هنگامی که Fundus برداشته می شود سلولهای اشتها نیز حذف می شوند و سطح گرسنگی در طول زمان کاهش پیدا میکند. همچنین هورمون گرلین نقش حیاتی در پایداری انسولین ایفا می کند. بنابراین زمانیکه پوشش گاستروکتومی با (S-D II) انجام شود، کاهش مقاومت به انسولین را پشتیبانی میکند.

:نکات مهم

.سطح گرلین کم می شود – حس اقناع برای مدت طولانیتری ادامه پیدا میکند

.کاهش گرلین همزمان باعث کاهش مقاومت به انسولین میشود

محدودیت کالری، به خاطر کاهش حجم معده افزایش ترشح این هورمون ، به دلیل اینکه غذا زودتر به روده بزرگ میرسد.. پانکراس را تحریک خواهد کرد وتولید انسولین افزایش خواهد یافت

GLP-1 . انسولین پایدار را از بافت بدن میزداید

GLP-1 .حذف یا کاهش پایداری انسولین به معنای بهبودی علائم دیابت است

.بیماریهای وابسته به دیابت بهبود خواهند یافت

Sleeved Jejuno-Ileal Interposition(S-J II)  این روش اساسا فرآیند جایگزینی آخرین بخش روده کوچک (ilelum) با قسمت میانی ژوژنوم است. طی جراحی از ماهیچه پیلور محافظت شده و اتصال اثنی عشر به معده در این مرحله بسته نمیشود. غذا از اثنی عشر رد شده مستقیما به روده بزرگ وارد میشود. در طی این جراحی اثنی عشر دست نخورده باقی می ماند و صفرا اجازه جریان بصورت نرمال را پیدا می کند. گرچه غذا به فاصله کوتاهی پس از خوردن وارد روده بزرگ می شود و هنوز بصورت کامل هضم نشده است، تحریک تولید هورمون حساس انسولین آغاز میشود.

S-J II در مقایسه با S-D II

اثرات متابولیک و برتری های آن Sleeved Duodeno-Ileal Interposition نسبت به روش Sleeved Jejuno-Ileal Interposition از نظر شدت عمل موثرتر است. اما در حین S-J II آناتومی بدن به شکل بهتری حفظ میشود.

 

تماس با ما

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، پائین تر از تقاطع بهار شیراز

پلاک ۴۱۹، طبقه سوم واحد ۱۰، کد پستی ۱۶۱۳۹۸۳۱۳۴

ایمیل :  asmaseir@gmail.com  , info@asmaseir.com 

تلفن :   ۷۷۵۱۵۰۱۳ ۲۱ ۹۸+  

          ۷۷۵۱۵۰۹۳ ۲۱ ۹۸+

تلگرام :  ۹۳۷۲۳۳۳۵۹۹ ۹۸+

--------------------------------------------

Telegram     

تمامی حقوق سایت متعلق به اسماء سیر می باشد و هرگونه کپی برداری با ذکر منبع لامانع است | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.